Atractii turistice

Judet

Zona

ATRACTII

Biserica Neagra/Schwartze Kirche


Biserica Neagra/Schwartze Kirche

Biserica Neagră (în germană Die Schwarze Kirche, în maghiară Fekete Templom) este biserica evanghelică aflată în centrul municipiului Brașov.


detalii

Sibiu/Hermannstadt


Sibiu/Hermannstadt

Sibiul a fost fondat pe locul unei mai vechi așezări, probabil slave, de coloniști sași din teritoriul Rin-Mosela imediat după mijlocul secolului al XII-lea.


detalii

Sighisoara / Schäßburg


Sighisoara / Schäßburg

Sighişoara, „Bijuteria medievală a României” (UNESCO) îşi aşteaptă vizitatorii pentru a-şi dezvălui misterul strâns în zidurile îmbătrânite de vreme în sutele ani de existenţă.


detalii

toate atractiile
EVENIMENTE

Festivalul Medieval al Cetății Oradea 2018

Timp de 3 zile, Cetatea Oradea este în sărbătoare. Turniruri, lupte medievale, cavaleri și domnițe, meșteri medievali, precum și multe alte suprize vor avea loc între 06-08 iulie în Cetatea Oradea.

Din cadrul evenimentului nu vor lipsi nici concertele. Dan Andrei Aldea, Mircea Baniciu, Mircea Vintilă, Mircea Bodolan, Vanotek, Ad Libitum Voices, Nightlosers și Subcarpați vor concerta pentru publicul prezent la festival.

Plimbări gratuite cu balonul
În Cetatea Oradea va fi amplasat un balon cu aer cald cu care doritorii vor fi ridicați la înălțime, pentru a vedea o priveliște de ansamblu a zonei. Potrivit organizatorilor, plimbările cu balonul sunt gratuite și vor avea loc în fiecare după-masă, în funcție de condițiile meteorologice.

Vineri, 6 iulie 2018
SCENA TEATRULUI DE VARĂ
11:00 – 11:20 Demonstrație de luptă din sec. X – WINDUR
15:00 – 15:30 Demonstrație de luptă medievală – COMPANIA DRACO NIGRUS

GREEN STAGE
13:00 – 13:30 Scene de luptă – ANACRONISM
15:00 – 15:40 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK
16:00 – 16:40 Spectacol pentru copii – PEREGRINII
17:00 – 17:30 Spectacol de dans medieval – CAVALERII CETĂȚILOR BÂRSEI

SCENA COPIILOR
12:00 – 12:40 Spectacole d’ale lui Pacală – TRUVERII
13:10 – 13:40 Spectacol pentru copii – PEREGRINII
14:40 – 15:10 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASONS
17:00 – 17:15 Farse medievale cu TRUVERII
17:30 – 18:00 Spectacol de dans medieval – CAVALERII CETĂȚILOR BÂRSEI
18:00 – 18:30 Concert de muzică medievală – TRUVERII

ZONA TABERELOR MEDIEVALE
10:00 – 13:00 Concurs de tir cu arcul tradițional – DEUS VULT
11:45 – 12:15 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK
13:30 – 14:00 Demonstrații de lupte călare – OMAGYAR
14:00 – 18:00 Concurs de lupte medievale pe puncte – DEUS VULT
15:00-15:30 Concert de muzică medievală – OMAGYAR
17:00 – 17:20 Dresură de păsări de pradă – SOIMANART
18:40 – 21:00 Concurs de lupte medievale buhurt – DEUS VULT
18:50 – 19:20 Atelier interactiv cu cai – ANTARES
19:20 – 19:50 Demonstrație de tir cu arcul călare – VULTURII DIN CALATA
22:30 – 23:00 Artă și meșteșuguri cu fier forjat – TUZVARAZS

INTRAREA PRINCIPALĂ
12:00 – 13:00 Tir cu arcul interactiv cu publicul – ASOCIATIA SUBCARPAȚI
14:00 – 14:30 Dresură de păsări de pradă – SOIMANART
18:00 – 18:30 Reconstituire de luptă din sec. XVI – TERRAULTRASILVANA, EGRI VITEZLO OSKOLA

ALEEA BRESLELOR
10:00 – 20:00 – Târgul meșteșugarilor și al artizanilor
11:00 – 20:00 Demonstrații de meșteșuguri tradiționale
16:00 – 20:00 Ateliere meșteșugărești pentru copii

SCENA PRINCIPALĂ
19:00 – 20:00 CONCERT Bródy János
20:00 – 21:00 CONCERT MENESTRELII CETĂȚII ORADEA & INVITAȚII (Dan Andrei Aldea, Mircea Baniciu, Mircea Vintilă, Mircea Bodolan)

Sâmbătă, 7 iulie 2018
SCENA TEATRULUI DE VARĂ
11:00 – 11:30 Spectacol de dans medieval – TRUVERII
13:00 – 13:20 Demonstrații de luptă – BASTION TEAM
15:10 – 15:30 Demonstrații de luptă – HAFNARBROETHR

GREEN STAGE
12:10-12:50 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK
13:45 – 14:15 Concert de muzică medievală – OMAGYAR ZENESZEK
14:10 – 14:30 : Demonstrație de luptă – ZOLNOK LOVAGREND

SCENA COPIILOR
11:30 – 12:10 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASONS
12:45 – 13:00 Farse medievale cu TRUVERII
13:40 – 14:10 Spectacol pentru copii – PEREGRINII
14:20 – 14:40 Spectacol de dans medieval – CAVALERII CETĂȚILOR BÂRSEI
14:45 – 15:00 Farse medievale cu TRUVERII
15:00 – 15:50 Concert de muzică medievală – TRUVERII
16:00 – 16:40 Spectacol pentru copii – PEREGRINII
16:45 – 17:15 Spectacol dansuri medievale – ANACRONISM
17:30 – 17:45 Farse medievale cu TRUVERII
19:20 – 20:00 Spectacole d’ale lui Pacală – TRUVERII

ZONA TABERELOR MEDIEVALE
11:30 – 12:00 Demonstrație de lupte călare cu VULTURII DIN CALATA
12:10 – 12:50 Demonstrație de luptă – TEAM ROSICI
13:00 – 13:30 Demonstrație de lupte călare – ANDA LOVAS HARCICSAPAT
14:00 – 16:00 Tir cu arcul interactiv cu publicul – LUPII DIN PUSTA
14:10 – 14:40 Demonstrații călare – NYUGATI GYEPUK PAJZSA
15:00 – 16:00 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASONS
16:00 – 16:30 Atelier interactiv cu cai – ANTARES CORPORASION
18:00 – 19:00 BĂTĂLIE – ASEDIUL MONGOL ASUPRA CETĂȚII
21:30 – 22:00 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK

INTRAREA PRINCIPALĂ
12:00 – 13:30 Tir cu arcul interactiv cu publicul – CASTELUL DE SUB CARPAȚI
15:00 – 15:30 Reconstituire bătălii din sec. XVI. – TERRAULTRASILVANA // SEYMENEK // HOLLOENEK
22:00 -22:15 Jonglerii cu focul – DEUS VULT
22:15 – 22:30 Spectacol de iluzionism – SHAO
22:30 – 23:00 Jonglerii cu focul – HYPNOSIS “INDUSTRIAL”

ALEEA BRESLELOR
10:00 – 20:00 – Târgul meșteșugarilor și al artizanilor
11:00 – 20:00 Demonstrații de meșteșuguri tradiționale
15:00 – 16:00 Atelierul de citit povești – limba maghiară
12:00 – 20:00 Ateliere meșteșugărești pentru copii

SCENA PRINCIPALĂ
20:00 – 21:00 CONCERT NIGHTLOSERS
21:00 – 22:00 CONCERT SUBCARPAȚI

Duminică, 8 iulie 2018
SCENA TEATRULUI DE VARĂ
13:30 – 13:50 Demonstrații de luptă – NORDEGARD
SCENA COPIILOR
11:00 – 11:40 Spectacol pentru copii – PEREGRINII
11:40 – 12:10 Concert de muzică medievală – OMAGYAR ZENESZEK
12:15 – 13:00 Spectacole d’ale lui Pacală – TRUVERII
14:00 – 14:15 Farse medievale cu TRUVERII
14:15 – 15:00 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK
15:00 – 15:40 Scenete pentru copii – PEREGRINII
16:30 – 17:30 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASONS
17:45 – 18:00 Farse medievale cu TRUVERII
19:00 – 20:00 Concert de muzică medievală – TRUVERII
20:00 – 21:00 Concert de muzică medievală – SPIRITUAL SEASONS

ZONA TABERELOR MEDIEVALE
11:00 – 11:30 Demonstrații de luptă – DRUJINA JANA ZUSTI
12:30 – 13:00 Dresură de păsări de pradă – SOIMANART
14:00 – 14:30 Demonstrații de luptă – BELI ORLOVI
15:00 – 17:00 Concurs de tir cu arcul călare – VULTURII DIN CALATA // ANDA LOVAS // NYUGATI GYEPU
16:00 – 16:30 Concert de muzică medievală – HOLLÓÉNEK

INTRAREA PRINCIPALĂ
13:00 – 15:00 Tir cu arcul interactiv cu publicul – LUPII DIN PUSTA

ALEEA BRESLELOR
10:00 – 20:00 – Târgul meșteșugarilor și al artizanilor
11:00 – 20:00 Demonstrații de meșteșuguri tradiționale
15:00 – 16:00 Atelierul de citit povești – limba română
16:00 – 20:00 Ateliere meșteșugărești pentru copii

SCENA PRINCIPALĂ
20:00 – 21:00 CONCERT AD LIBITUM VOICES
21:00 – 22:00 CONCERT VANOTEK

Eveniment organizat de Asociația de promovare a turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea) și Primăria Oradea, cu sprijinul Muzeului Orașului Oradea – Complex Cultural (Cetatea Oradea/ Oradea Fortress) și al Asociatia Deus Vult.
Promovat și susținut de: DigiFm și DigiMobil.



« inapoi